Filtry

Klinkier to rodzaj ceramiki budowlanej, który ma szerokie zastosowanie w budownictwie i pracach wykończeniowych. Najczęściej pojawia się w formie cegły klinkierowej na elewacjach w ścianach trójwarstwowych, ale to nie jedyne jego zastosowanie. Możesz użyć klinkieru na różnych powierzchniach, poza elewacją również na parapecie, podłodze lub do obudowy kominka. Klinkier pojawia się również na tarasach, schodach lub ogrodzeniach. Bruk, cegły czy daszki klinkierowe przybierają różne kształty i kolory. Kilkadziesiąt odcieni do wyboru sprawia, że odnajdą się w przeróżnych aranżacjach. Wykonywane i wypalane są z naturalnych składników: gliny i piasku. Wyróżnia się dwie podstawowe grupy klinkieru: maszynową i ręcznie formowaną.

Zalety klinkieru

Materiał jest wyjątkowo odporny na zmienne warunki atmosferyczne, wilgoć, skoki temperatur, korozję i uszkodzenia mechaniczne. Nasiąkliwość cegły klinkierowej wynosi do 6%, dla porównania - cegły licowej do 16%. Im niższy ten współczynnik, tym bardziej wytrzymała i trwała jest cegła. Cegły klinkierowe są więc wyjątkowo solidne, a dodatkowo również estetyczne.

Kolejna zaleta to fakt, że pasują do innych materiałów: kamienia, drewna czy aluminium. Wykorzystanie klinkieru to oryginalny pomysł na urozmaicenie wnętrza lub budynku na zewnątrz.

Słowo klinkier ma holenderski rodowód - “klinken” znaczy “dzwonić”. Jak sprawdzić jakość cegły klinkierowej? Uderz jedną cegłą o drugą - im wyższy wyda dźwięk, tym lepsza jakościowo i materiałowo jest cegła. Wynika to ze sprężystości - im wyższy, metaliczny ton, tym większa sprężystość.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl